خبر

دولت (کانادا) شرکت آمریکایی Honeywell را برای آزمایش رمزنگاری کوانتومی در فضا به خدمت می گیرد

Government Picks American-Based Honeywell To Test Quantum Encryption In Space

آژانس فضایی کانادا یک قرارداد 30 میلیون دلاری با شرکت چندملیتی Honeywell امضا کرده است تا مأموریت ماهواره ی رمزنگاری کوانتومی را در فضا طراحی و پیاده سازی کند.

هدف مأموریت رمزگذاری کوانتومی و ماهواره ی علمی (QEYSSat) تأیید اعتبار توزیع کلید کوانتومی در فضاست. بر اساس این قرارداد جدید، Honeywell مأموریت QEYSSat را تولید، آزمایش و تأمین خواهد کرد. انتظار می رود این کار تا پایان سال 2022 ادامه داشته باشد.

ناودیپ بینز، وزیر نوآوری، دانش و توسعه ی اقتصادی کانادا گفت: مأموریت QEYSSat یک گام رو به جلوی دیگر در طرح دولت ما برای پرورش کاناداست که شهروندان این اطمینان را داشته باشند داده های آنان امن هستند و حریم خصوصی رعایت می شود. وی افزود: در این راستا، توسعه ی این فناوری های جدید پتانسیل عظیمی برای تبدیل بازارها و ساخت یک اقتصاد قویتر که برای هر کس فعالیت دارد، ایجاد می کند.

دولت می گوید در دهه ی آتی، روش های رمزنگاری امروزی توسط رایانه های کوانتومی پشت سر گذاشته خواهند شد. توزیع کلید کوانتومی می تواند یک روش مؤثرتر برای ایمن سازی انتقال اطلاعات ارائه دهد.

مأموریت QEYSSat نتیجه ی دنباله ای از فعالیت های توسعه ی پژوهش و فناوری است که توسط مؤسسه ی رایانش کوانتومی واقع در دانشگاه واترلو انجام شده است. این مؤسسه بخشی از زیست بوم کوانتومی واترلو است که آزمایشگاه ایده های کوانتومی را در بر دارد. این آزمایشگاه به تازگی حدود 20 میلیون دلار از ترتیب دادن یک همکاری بین IBM و چندین دانشگاه دریافت کرده است.

در نمایش مأموریت QEYSSat، فوتون ها از طریق یک پیوند لیزری از یک ایستگاه زمینی به یک میکروماهواره می روند. این ماهواره از روش های توزیع کلید کوانتومی برای تولید کلیدی که به طور مستقیم به ایستگاه زمینی دوم ارسال خواهد شد، استفاده می کند. این آزمایش دانشمندان را قادر می سازد تا چگونگی رفتار توزیع کلید کوانتومی را در فضا مطالعه کنند و زمینه را برای یک شبکه ی جهانی پشتیبانی کننده از تبادل کلیدهای کوانتومی در فواصل طولانی فراهم آورند.

یافته ها از مأموریت QEYSSat برای توسعه ی سامانه های عملیاتی و سازوکارهای امنیت سایبری آینده ی دولت استفاده خواهند شد. این فناوری کاربردهای تجاری در تقویت امنیت فعالیت های مبتنی بر اینترنت و تراکنش های مالی روزمره همچون بانکداری خودپردازها خواهد داشت.

به گفته ی دولت، این پروژه با منشور دیجیتال کانادا که در ماه گذشته توسط بینز منتشر شد، هماهنگی دارد. این ابتکار همچنین با راهبرد فضایی جدید دولت فدرال کانادا هماهنگ شده است.

منبع:

betakit.com

تاریخ انتشار خبر در منبع فوق:

14 ژوئن 2019

گردآوری:

دکتر آریس آقانیانس

ویرایش:

مهندس بابک احمدی آبپرده

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن