خبر

کامپیوترهای کوانتومی، ارتباط میان جهان کلاسیک و جهان کوانتومی را روشن می کنند

Quantum computers to clarify the connection between the quantum and classical worlds

یک الگوریتم جدیدا توسعه داده شده توسط محققان آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در ایالات متحده آمریکا، به دانشمندان اجازه می دهد تا چگونگی ظهور جهان کلاسیک و تجربیات ما نسبت با آن، از یک جهان کوانتومی را مورد بررسی و مطالعه قرار دهند. همچنین، الگوریتم مذکور این امکان را برای محققان فراهم می آورد تا مسائل بنیادی در فیزیک و مکانیک کوانتومی را آزمایش کنند.

دانشمندان آزمایشگاه ملی لوس آلاموس (Los Alamos National Laboratory)، یک الگوریتم جدید محاسبات کوانتومی توسعه داده اند که درک بهتری از چگونگی گذار از جهان کوانتومی به جهان کلاسیک را در اختیار محققان قرار می دهد. چنین الگوریتم هایی این قابلیت را دارند که برای مدل سازی سیستم هایی مورد استفاده قرار بگیرند که در لبه مرز جهان های کوانتومی و کلاسیک قرار دارند. سیستم هایی نظیر پروتئین های زیستی از جمله چنین سیستم هایی هستند. این دسته از الگوریتم ها همچنین قادر خواهند بود تا ابهامات موجود در مورد نحوه استفاده از مکانیک کوانتومی جهت توصیف و نمایش رفتار سیستم های مقیاس وسیع را حل کنند.

گذار از سیستم ها یا جهان کوانتومی به جهان ها یا سیستم های کلاسیک زمانی اتفاق می‌ افتد که ذرات بیشتر و بیشتری را به یک سیستم کوانتومی اضافه کنیم. این گذار به گونه ای رخ می دهد که اثرات کوانتومی این سیستم ها به کلی از بین رفته و سیستم شروع به نمایش رفتارهای کاملا کلاسیک می کند. برای چنین سیستم هایی و در هنگام گذار از حالت کوانتومی به حالت کلاسیک، استفاده از کامپیوترهای کلاسیک برای مطالعه گذار از سیستم کوانتومی به سیستم کلاسیک عملا غیر ممکن است.

این الگوریتم این امکان را در اختیار محققان قرار می‌دهد که با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی چند کیلوبیتی و به‌کاراندازی این الگوریتم در آن، رفتار گذار از سیستم های کوانتومی به سیستم های کلاسیک را مطالعه نمایند. دانشمندان آزمایشگاه ملی لوس آلاموس پیش بینی می کنند که بر اساس پسشرفت های حاصل شده در چند سال اخیر و الگوهای پیشرفت آینده، سیستم‌ های قادر به مطالعه گذار از جهان کوانتومی به جهان کلاسیک، در طی چند سال آینده در اختیار محققان و دانشمندان در سراسر دنیا قرار بگیرند.

منابع:

[1] sciencedaily.com

[2] lanl.gov

 تاریخ انتشار خبر در منبع فوق:

31 جولای 2019

گردآوری:

دکتر مرتضی جادریان

ویرایش:

دکتر میلاد معظمی گودرزی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن