مقالات

محاسبات ابری کوانتومی با خودآزمایی

Quantum cloud computing with self-verification

با استفاده از یک پردازشگر ابری کوانتومی، فیزیکدانان اینسبروک اتریش دری به سوی شبیه سازی مشکلات غیرقابل حل در شیمی و فیزیک پر انرژی را باز کردند. گروه­های تحقیقاتی به رهبری Rainer Blatt و Peter Zoller در مجله Nature گزارش دادند که چگونه آنها پدیده­های فیزیک ذرات را بر روی 20 کوانتوم بیت شبیه سازی می­کنند و چگونه شبیه ساز کوانتومی برای اولین بار نتیجه را به اثبات رساند.

با استفاده از یک روش جدید، محققان در انستیتوی نوری و اطلاعات کوانتومی (IQOQI) آکادمی علوم اتریش مشکلات موجود در شبیه سازی با یک کامپیوتر کوانتومی دیجیتالی و شبیه سازی آنالوگ سیستم­های کوانتومی را رفع کنند. آنها از یک کامپیوتر کوانتومی تله یونی قابل برنامه­ریزی با 20 کوانتوم بیت به عنوان یک پردازنده کوانتومی استفاده می­کنند، که در آن محاسبات مکانیکی کوانتومی که به حد رایانه­های کلاسیک می­رسد برون سپاری می­شوند. در واقع ابتکار آنها به این صورت است که آنها از بهترین ویژگی های هر دو فناوری استفاده می­کنند، شبیه ساز کوانتومی مشکلات کوانتومی پیچیده محاسباتی را بر عهده می گیرد و کامپیوتر کلاسیک کارهای باقی مانده را حل می کند.

منبع:

Kokail1, C. Maier, R. van Bijnen, T. Brydges, M. K. Joshi, P. Jurcevic, C. A. Muschik, P. Silvi, R. Blatt, C. F. Roos, P. Zoller, “Self-verifying variational quantum simulation of lattice models”, Nature, 2019, 569, 355-360.

گردآوری:

دکتر محمد مناصیر

ویرایش:

دکتر میلاد معظمی گودرزی

برچسب ها

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن