خبر

آزمایش های کیوتریت برای نخستین بار در دورفرست کوانتومی

Qutrit Experiments Are a First in Quantum Teleportation

برای نخستین بار، پژوهشگران یک کیوتریت را که واحد سه جانبه ای از اطلاعات کوانتومی است، دورفرست کردند. یافته های مستقل دو گروه یک پیشرفت مهم برای شاخه ی دورفرست کوانتومی است که مدت طولانی به کیوبیت ها محدود می شد.

این آزمایش های مفهومی نشان می دهند کیوتریت ها که اطلاعات بیشتری نسبت به کیوبیت ها حمل می کنند و در برابر نویز مقاومت بیشتری دارند، می توانند در شبکه های کوانتومی آینده استفاده شوند.

گوانگ-کان گیو، فیزیکدان چینی، و همکاران او در دانشگاه علم و صنعت چین یافته های خود را در بیست و هشتم آوریل در arxiv منتشر کردند. در بیست و چهارم ژوئن، گروه دیگری متشکل از همکاران بین المللی با رهبری آنتون زایلینگر از آکادمی علوم اتریش و پان جیان وی از دانشگاه علم و صنعت چین یافته های خود را در arxiv منتشر کردند که به تازگی برای چاپ در مجله ی Physical Review Letters پذیرش گرفته است. این زمانبندی نزدیک و همچنین اهمیت یافته ها سبب رقابت و چشم روی هم چشمی بین دو گروه برای کسب اعتبار و نقد کار دیگری شده است.

ویلیام ووترز، یک فیزیکدان کالج ویلیامز که در هیچ یک از این دو مطالعه نقشی نداشته است، گفت: هریک از این آزمایش ها یک پیشرفت مهم در فناوری دورفرست هستند.

برای ایجاد کیوتریت ها، هر دو گروه از مسیر انشعابی سه گانه ی یک فوتون استفاده کرده اند که به طور دقیق در سامانه های نوری لیزرها، جداکننده های پرتو و بلورهای بورات باریم سازماندهی شده اند. چائو-یانگ لو، یکی از نویسندگان مقاله ی گروه پان و زایلینگر گفت: یک روش برای اندیشه درباره ی این آرایش پنهانی آزمایش معروف دوشکافه است. در آن آزمایش کلاسیک، یک فوتون از دو شکاف در یک زمان عبور می کند و یک الگوی تداخل موجکی به وجود می آورد. هر شکاف حالتی از صفر و یک است چون یک فوتون از هر دوی آنها عبور می کند. افزودن شکاف سوم برای پیمایش فوتون، یک کیوتریت را به دست می دهد. ایجاد یک کیوتریت از یک فوتون فقط کشمکش آغازین در یک پیکار بزرگتر بود. هر دو گروه باید دو کیوتریت را در هم تنیده می کردند که البته این به معنای شاهکار نیست چون نور به ندرت با خودش تعامل دارد. با وجود مشاجره ی ملایم، رقابت بین گروه ها به نسبت دوستانه باقی مانده است، حتی اگر منشأ نخستین دورفرست کوانتومی کیوتریت در تعادل باقی بماند. هر دو گروه موافقند که هریک یک کیوتریت را دورفرست کرده اند و هر دو برنامه هایی برای رفتن به فراتر از کیوتریت ها، یعنی به سامانه های چهارسطحی (کیوکوارت ها) یا حتی بالاتر دارند.

در این میان، برخی از پژوهشگران کمتر قانع شده اند. آکیرا فوروساوا، فیزیکدان دانشگاه توکیو می گوید که روش استفاده شده توسط هر دو گروه برای کاربردهای عملی ناسازگار است چون کند و بی کفایت است. پژوهشگران از این انتقاد سپاسگزاری کردند، اما یافته های خود را به عنوان یک کار در حال پیشرفت عنوان کردند.

لو گفت: دانش گام به گام است. ابتدا شما چیز غیرممکن را ممکن می سازید. سپس برای ایده آل تر کردن آن کار می کنید.

منبع:

scientificamerican.com

تاریخ انتشار خبر در منبع فوق:

6 آگوست 2019

گردآوری:

دکتر آریس آقانیانس

ویرایش:

مهندس بابک احمدی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن