خبر

رادار کوانتومی: سلاح مخفی چین برای مقابله با F-35 ؟

Radar: China's Secret Weapon to Blast the F-35 Out of the Sky?

سال گذشته ، شرکت گروه فناوری الکترونیک چین (China Electronics Technology Group Corporation) (CETC) اعلام کرد چنین راداری را در برد 60 مایل آزمایش کرده است. در حالی که 60 مایل قابل توجه نیست، این واقعیت که چنین راداری قادر به رهگیری مسیر هواپیماهای رادارگریز در آن مسافت است، چشمگیر است.

آیا فناوری رادار کوانتومی پکن می تواند هواپیماهای رادارگریز را منسوخ کند؟

در حالی که از دیدگاه نظری، اگر چنین راداری وجود داشته باشد، می توانست هواپیماهای رادارگریز را با مصونیت از آسیب‌دیدگی ردیابی کند ، اما معلوم نیست که آیا چین واقعاً چنین فناوری را دارد یا خیر. صنعت دفاعی چین ادعای دستیابی به موفقیت در تسلط بر فناوری رادار کوانتومی را انجام داده است، اما مقامات صنعت دفاع غربی گفتند که چنین سیستمی احتمالاً خارج از آزمایشگاه وجود ندارد. حتی در این صورت، ساخت و آزمایش قابل اطمینان رادارهای کوانتومی در یک آزمایشگاه دشوار خواهد بود. در واقع، این احتمال وجود دارد که رادارهای با فرکانس پایین شبکه‌ای – که همچنین می توانند هواپیماهای رادارگریز جنگنده را  ردیابی کنند – به احتمال زیاد پیشرفت عملی تری داشته باشند.

سال گذشته، شرکت گروه فناوری الکترونیک چین (CETC) اعلام کرد چنین راداری را در برد 60 مایل آزمایش کرده است. در حالی که 60 مایل به خصوص قابل توجه نیست ، این واقعیت که چنین راداری قادر به ارائه یک مسیر با کیفیت اسلحه در هواپیماهای مخفی در آن مسافت است ، چشمگیر است.

اکثر رادارهایی که در باند های کنترل آتش مانند X یا Ku کار می کنند ، تنها قادرند یک هواپیما با قابلیت مشاهده پایین را در برد کوتاه مشاهده کنند. در واقع ، منابع چینی ادعا می کنند که احتمالاً دامنه نسخه ی عملیاتی رادار کوانتومی بسیار بیشتر خواهد بود. یک محقق نظامی چینی در سال گذشته به South China Morning Post گفت: ” اسناد طبقه بندی نشده معمولاً یک نسخه تنظیم شده از عملکرد واقعی است.”

همانطور که در این مقاله توضیح داده شده است، رادار کوانتومی از مفهوم جدیدی در فیزیک استفاده می کند که دانشمندان تازه شروع به درک آن کرده اند. “فیزیک کوانتومی می گوید ، اگر  یک جفت فوتون درهم تنیده با تجزیه‌ی یک فوتون اصلی به دو فوتون توسط یک کریستال بسازید، تغییر در یک فوتون درهم تنیده فوراً بدون در نظر گرفتن فاصله بین آنها، روی دیگری تأثیر می گذارد.” یک رادار کوانتومی، با تولید تعداد زیادی جفت فوتون درهم تنیده و شلیک یکی از فوتون‌ها به هوا، قادر به دریافت اطلاعات مهم در مورد یک هدف از جمله شکل ، محل ، سرعت ، دما و حتی ترکیب شیمیایی رنگ آن می باشد.

با این حال ، حتی محققان چینی نسبت به توسعه CETC شک دارند. کارشناس ارشد فیزیک دانشگاه نانجینگ ، ما ژیائوسونگ (Ma Xiaosong) به South China Morning Post گفت که در یک رادار کوانتومی ، فوتون ها باید حالت های کوانتومی خاصی داشته باشند – مانند اسپین رو به بالا یا رو به پایین ، تا درهم‌تنیده شوند. با این حال ، حالت های کوانتومی ممکن است در نتیجه فرآیند واهمدوسی از دست بروند. واهمدوسی کوانتومی یک عامل محدود کننده بالقوه برای حداکثر برد موثر رادار کوانتومی عملیاتی است.

طبق گزارش South China Morning Post ، CETC  پیشرفت چشمگیری در آشکارسازهای تک فوتونی داشته است. در واقع ، هنگامی که این فناوری بالغ شد، چینی ها معتقدند که می تواند طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی برای فناوری رادار کوانتومی را داشته باشد. این واقعیت که پکن برای مقابله با فناوری رادارگریزی سخت تلاش می کند نباید جای تعجب داشته باشد.

منبع:

nationalinterest.org

تاریخ انتشار خبر در منبع فوق:

20 ژوئن 2019

گردآوری:

دکتر فرود بمانی

ویرایش:

مهندس بابک احمدی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن