خبر

وزارت دفاع استرالیا به مکانیک کوانتومی می اندیشد

Australian Defence Looks To Quantum Mechanics

پژوهشگران دانشگاه آدلاید در استرالیای جنوبی سه فناوری را توسعه خواهند داد که بخشی از پروژۀ با بودجۀ 6/6 میلیون دلاری وزارت دفاع استرالیا هستند. این پروژه ها شامل توسعۀ تجهیزات زیردریایی برای تشخیص زیردریایی ها، پژوهش دربارۀ کاربرد رادار کوانتومی برای تشخیص هواپیماهای رادارگریز، و یک ساعت بسیار دقیق قابل حمل که فناوری ماهوارۀ GPS را بهبود ببخشد می شوند.

این بودجه، پژوهشگاه فوتونیک و حسگری پیشرفته (IPAS) دانشگاه آدلاید را به یکی از مراکز پیشروی استرالیا برای توسعۀ فناوری های حسگری کوانتومی و فوتونیک تبدیل می کند. پروفسور آندره لویتن، رئیس IPAS، می گوید این بودجه علاقۀ وزارت دفاع را به توسعۀ ظرفیت های مکانیک کوانتومی در استرالیای جنوبی نشان می دهد. او می گوید: ” همه معتقدند که در طی 20 سال آینده انقلابی وجود خواهد داشت که طی آن فناوری های کوانتومی در هر چیزی بروز خواهند کرد. هدف اولیه مهیا کردن این فناوری ها برای وزارت دفاع است ولی این خود نیازمند آموزش دانشجویان استرالیایی در راستای درک فناوری های کوانتومی است. استرالیا نیاز دارد که قدرتش را در این زمینه افزایش دهد و دانشجویان را آموزش دهد.”

هدف بودجۀ فناوری های نسل بعد، توسعۀ قابلیت های استرالیا در زمینۀ مکانیک کوانتومی است که روی مطالعۀ حرکت و برهمکنش بین ذرات زیراتمی تمرکز دارد.

یکی از پروژه های IPAS مغناطیس سنج ها را در زمینۀ اکتشاف ژئوفیزیکی زیردریایی برای ردیابی فعالیت زیردریایی ها به کار می گیرد. پروفسور آندره لویتن می گوید این فناوری که اساساً تغییرات به وجود آمده در یک میدان مغناطیسی کلی ناشی از وجود آهن اکسیدنشده را آشکارسازی می کند، در زمینۀ دفاعی به منظور اکتشاف زیردریایی ها به کار گرفته خواهد شد. او می گوید: “این مغناطیس سنج ها می توانند میدان های مغناطیسی بسیار کوچک را آشکارسازی کنند. هدف این پروژه طراحی حسگرهایی است که در بستر دریا قرار می گیرند و می توانند حضور زیردریایی ها را با استفاده از ویژگی های آنها تشخیص دهند.”

دومین پروژه، ساخت بهترین ساعت نوری ممکن است که از میلیاردها اتم سردشده برای زمان سنجی بسیار دقیق استفاده می کند تا برای بهبود فناوری GPS دفاعی به کار گرفته شود. دانشمندان دانشگاه آدلاید با پژوهشگرانی از دانشگاه های گرفیث، کورتین، لا تروب و کوئینزلند کار می کنند تا این فناوری قابل حمل را که 500 تریلیون بار در ثانیه تیک می زند توسعه دهند. پروفسور لویتن می گوید: “این ساعت یک نور تک فام از خودش تولید می کند و ما اتم ها را برای گسیل نور دست کاری می کنیم. ما، در واقع، تیک های خود میدان نوری را شمارش می کنیم. نورهای با رنگ های مختلف متناظر با نرخ های تیک زدن متفاوت است و ما قصد داریم که نور سبز را که متناظر با تیک زدن 500 تریلیون بار در ثانیه به عنوان خروجی داشته باشیم.”

این ساعت نوری جدید از طریق ارزیابی سیگنال های زمانی ساطع شده از ماهواره ها مکان یابی خواهد کرد. پروفسور لویتن می گوید: “این منجر به این می شود که فناوری GPS به ساعت های بسیار خوبی وابسته باشد که درون ماهواره هایی در مدار زمین می چرخند. این ساعت ها توانایی مکان یابی را بهبود خواهد بخشید که دلیل آن علاقۀ وزارت دفاع به مکان یابی دقیق است.” او می گوید: “این یک نوع ایده است که به جسمی فلزی که پشت دیوار است نگاه کنی یا اینکه یک زیردریایی را جستجو کنی.”

سومین پروژه دفاع کوانتوم مکانیکی که توسط دانشگاه آدلاید هدایت می شود، پژوهش دربارۀ این موضوع است که آیا رادار کوانتومی می تواند برای ردیابی هواپیماهای رادارگریز مورد استفاده قرار گیرد یا خیر. مسئول پروژه، پروفسور دیوید اوتاوی می گوید که فناوری رادار کوانتومی توانست از حالت های جدید نور برای تشخیص اجسام استفاده کند. او می گوید: “من به این فناوری مشکوک هستم ولی اگر این فناوری کار کند، ما قادر خواهیم بود که فناوری حاضر را با توان کمتری به کار بگیریم. همچنین، قادر خواهیم بود که از فناوری های با حساسیت بسیار بیشتر برای دیدن اهداف دورتر استفاده کنیم، و می توان مشکل موجود با سامانه های فعال را حل کنیم که وقتی یک هدف را شناسایی می کنیم، آن نیز می تواند ما را شناسایی کند.”

IPAS، همچنین، در یک پروژۀ دیگر در حال همکاری با دانشگاه RMIT ملبورن است که تحت بودجۀ فناوری های نسل بعد در حال آزمایش روی ظرفیت های الماس ها برای آشکارسازی میدان های مغناطیسی بسیار کوچک هستند.

منبع:

defenceprocurementinternational.com

تاریخ انتشار خبر در منبع فوق:

14 آوریل 2019

گردآوری:

دکتر قائم محمودی

ویرایش:

مهندس اشکان دیوبند

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن