فعالان

ابراهیم کریمی

Ebrahim Karimi

 ابراهیم کریمی در سال ۱۳۵۷ در شهر سقز یکی از شهرستان های استان کردستان به دنیا آمد و مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در مدارس شهر سقز به اتمام رساند. در دوران دبیرستان با کمک معلمانش به فیزیک و ریاضی علاقه مند شد.

در سال ۱۳۷۶ تحصیلات عالی را در دانشگاه کرمان در رشته فیزیک آغاز کرد. پس از سپری شدن دو ترم اول بنا به ‌صلاحدید اساتید، هم زمان مشغول به تحصیل در دو رشته ریاضی و فیزیک به مدت ۵ ترم شد. در سال ۱۳۸۰ به عنوان دانشجوی برتر از دانشگاه کرمان در رشته ی فیزیک اتمی و مولکولی فارغ التحصیل گشت. در آزمون کارشناسی ارشد با رتبه ۱۸ کشوری، رشته فیزیک را در مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان آغاز نمود و سپس در گرایش اپتیک زیر نظر پروفسور ثبوتی و دکتر نهال در سال ۱۳۸۲ از این مرکز فارغ التحصیل گردید. سپس دوره‌ی سربازی خود را به مدت ۳ سال در دانشگاه کردستان در سمت مربی گذراند. در دانشگاه کردستان ۴ ترم به عنوان برترین مربی دانشکده ی علوم و یک بار به عنوان برترین پژوهشگر دانشکده انتخاب شد.

  با اتمام خدمت سربازی برای ادامه تحصیل راهی کشور ایتالیا شد. او دوره‌ی دکترای خود را درمدت دو سال ونیم به اتمام رساند. در این دوره موفق به ثبت بین المللی دو اختراع شد و به‌عنوان دانشجوی برتر از دانشگاه ناپل در رشته اپتیک کوانتومی فارغ التحصیل گردید. سپس تحقیقات خود را در زمینه‌ی «امواج ساختار یافته» به عنوان محقق پسا دکتری در پروژه ی فوربیتک (مشترک بین شش کشور اروپایی) ادامه داد. فعالیت های موفقیت آمیز او در این پروژه موجب شناخته شدن وی در میان اساتید پیشرو در این زمینه شد. سپس با پذیرفتن پیشنهاد کاری پروفسور رابرت بوید، مسئول راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی پیشرفته فوتونیک در اُتاوا، به کانادا مهاجرت کرد و پس از دو سال به عنوان استاد فیزیک دانشگاه اُتاوا گروه تحقیقاتی خود را در آنجا تشکیل داد. سال ۲۰۱۵ او موفق به دریافت کرسی تحقیقاتی کانادا برای مدت پنج سال شد. این جایزه هر ساله از طرف دولت کانادا به محقق‌های برتر در هر زمینه علمی داده می‌شود. علاوه براین، وی موفق به دریافت دو جایزه‌ی بنیاد نوآوری کانادا و جان ایوانز در همین سال شد. پروفسور کریمی هم‌زمان در مرکز تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان و دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان به عنوان استاد مشترک مشغول به فعالیت است. فعالیت های تحقیقاتی وی در مجلاتی نتیجه‌ فعالیت های تحقیقاتی او در بیش از ۷۰ مقاله، در شناخته شده ترین مجله های علمی دنیا از جمله:

Science, Science Advances, Nature Physics, Nature Photonics, Nature Light, Physical Review Letters, Physical Review X, Physical Review A, Optics Letters, Applied Physics Letters

منتشر شده است. که می توان به موارد زیر مراجعه کرد:

  1. Ahn, Y. S. Teo, H. Jeong, F. Bouchard, F. Hufnagel, E. Karimi, D. Koutný, J. Řeháček, Z. Hradil, G. Leuchs, and L. L. Sánchez-Soto, Phys. Rev. Lett. 122, 100404 – Published 15 March 2019
  2. Hugo Larocque, Ido Kaminer, Vincenzo Grillo, Robert W. Boyd & Ebrahim Karimi, Nature Physics volume 14, pages 1–2 (2018)

منابع:

[1] science.uottawa.ca

[2] scholar.google.com

گردآوری:

دکتر طیب گل عنبری

ویرایش:

مهندس اشکان دیوبند

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن