فعالان

گیو گوانگ کان

Guo Guangcan

گیو گوانگ کان، فیزیکدان چینی و بنیانگذار اپتیک و اطلاعات کوانتومی چین، در دسامبر 1942 در شهر هویان از منطقه ی فوجیان چین متولد و در سال 1965، از دانشگاه علم و صنعت چین دانش آموخته شد. گیو در حال حاضر استاد گروه فیزیک دانشگاه علم و صنعت چین، رییس آزمایشگاه کلیدی اطلاعات کوانتومی، رییس انجمن اپتیک کوانتومی چین، مدیر کمیته ی فنی رمزنگاری کوانتومی انجمن پژوهش های رمزشناسی چین، دانشمند ارشد ارتباطات و فناوری اطلاعات کوانتومی در برنامه ی ملی پژوهش بنیادی چین و عضوی از آکادمی علوم چین است.

گیو خود را وقف پژوهش در اپتیک کوانتومی، اپتیک غیرخطی و اطلاعات کوانتومی کرده است. وی اصل تولید مثل کوانتومی احتمالی را ارائه داد و رابطه ی بیشینه ی احتمال تولید مثل موسوم به دستگاه تولید مثل دوان-گیو و حد دوان-گیو را استنتاج کرد که مبنایی برای دو نوع مختلف از دستگاه تولید مثل کوانتومی شد. گیو به طور تجربی دو نوع احتمالی و جهانی دستگاه تولید مثل کوانتومی را شناسایی و سپس قضیه ی مربوطه را ثابت کرد.

گیو وجود حالت های حافظ همدوسی را که قادرند حالت های کوانتومی را در برابر ناهمدوسی محافظت کنند، کشف کرد. وی در دهه ی 1990، به همراه دانشجوی تحصیلات تکمیلی خود، بر اساس این یافته اصل کد جلوگیری از خطای کوانتومی را ارائه داد و آن را به طور تجربی ثابت کرد. این اصل به همراه تولید مثل کوانتومی احتمالی بازتاب گسترده ای در پهنه های بین المللی داشته است. همچنین، گیو یک پردازشگر کوانتومی جدید ابداع کرد که قادر است تأثیرات ناهمدوسی را در کاواک ها به طور مؤثری کاهش دهد.

گیو توزیع کلید کوانتومی را بین دو ایستگاه دور به طور تجربی پیاده سازی کرد و سپس سامانه ی ارتباط امن مبتنی بر رمزنگاری کوانتومی را محقق ساخت که قادر به انتقال امن تصاویر است. وی همچنین یک طرحواره ی جدید رمزنگاری نیز پیشنهاد کرد.

گیو نخستین آزمایشگاه کلیدی خود را در اطلاعات کوانتومی ایجاد کرد و رهبری یک گروه را برای توسعه ی نخستین سامانه ی رمزنگاری کوانتومی فیبری در چین به عهده گرفت. در آزمایش تجربی، آنها فرار و طبیعت ذره ای فوتون ها را در یک زمان مشاهده کردند.

در سال 2000، گیو اقدامات مقدماتی در هم تنیدگی کوانتومی دواتمی با استفاده از کاواک نوری را انجام داد که با آزمایش های سرژ هاروش، دانشمند فرانسوی و برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک در سال 2012، تأیید شد.

در سال 2001، گیو به عنوان دانشمند ارشد برای نخستین پروژه ی 973 وزارت دانش و فناوری چین در شاخه ی اطلاعات کوانتومی درخواست داد. در طول این پروژه، وی توسعه ی اطلاعات کوانتومی چین را پایه ریزی و 5 آکادمیک و بیش از 10 دانشمند ارشد تربیت کرد.

گیو یک آزمایش از نوع همه یا هیچ نیز انجام داد تا درستی متغیرهای پنهانی غیرمتنی یا نظریه ی مکانیک کوانتومی را وارسی کند و مشاهده کرد که یافته هایش به شدت با مکانیک کوانتومی مطابقت دارند.

برخی از جوایز و افتخارات علمی گیو گوانگ کان عبارتند از:

  • دریافت دومین جایزه ی علوم طبیعی آکادمی علوم چین در سال 2001؛
  • دریافت دومین جایزه ی علوم طبیعی چین در سال 2003؛
  • دریافت جایزه ی علوم فنی در سال 2003؛
  • دریافت نخستین جایزه ی علوم طبیعی در سال های 2006 و 2007 به سبب پیشرفت های علم و فناوری در منطقه ی آنهوی؛
  • برگزیده شدن به عنوان نوآور علمی و فناوری CCTV و دریافت نخستین جایزه ی اختراعات علمی در سال 2013.

برای مشاهده‌ ی صفحه ی شخصی گیو گوانگ کان در dblp، به پیوند زیر مراجعه کنید:

dblp.org

همچنین، برای مشاهده ‌ی صفحه ی شخصی گیو گوانگ کان در ResearchGate، به پیوند زیر مراجعه کنید:

researchgate.net

منابع:

[1] en.wikipedia.org

[2] hlhl.org.cn

[3] chtf.com

گردآوری:

دکتر آریس آقانیانس

ویرایش:

دکتر میلاد معظمی گودرزی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن