خبرفعالان

برنامه نوآوری و تحقیق H2020

Horizon 2020 Research and Innovation programme

برنامه تحقیقاتی H2020، با 80 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیقات و نوآوری (به غیر از سرمایه‌گذاری‌های محرمانه) در طول 7 سال (از سال 2014 تا 2020)، بزرگترین برنامه نوآوری و تحقیق اتحادیه اروپا است. این پروژه با بکارگیری ایده های فوق العاده، از آزمایشگاه گرفته تا بازار، نوید تعداد زیادی پیشرفت ، اکتشافات و اولین رخدادها در سطح جهانی را می دهد.

از آنجایی که H2020، به عنوان ابزاری برای پیشبرد رشد اقتصادی و خلق موقعیت شغلی دیده می شود، از پشتیبانی سیاسی رهبران اروپا و اعضای پارلمان اروپا بهره میبرد. آنها با در نظر گرفتن اینکه تحقیق، یک سرمایه گذاری در آینده است، به توافق رسیدند تا این برنامه را به عنوان قلب طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد رشد و اشتغال در نظر بگیرند.

این برنامه تحقیقاتی شامل پروژه های فراوان بر روی فناوری های کوانتومی است که در ادامه تنها به توضیح برخی از آنها میپردازیم. این پروژه ها به عنوان بخشی از تلاش اتحادیه اروپا برای حمایت از تحقیقات بر روی فناوری های کوانتومی در اروپا، در راستای پرچمداری اروپا در فناوریهای گوناگون، است.

CiViQ

چشم انداز این پروژه شامل توسعه دادن سرویس های امنیتی لایه فیزیکی پیشرفته کوانتومی است که بتوان آنرا با روشهای رمزنگاری مدرن ادغام کرد تا سرویس ها و کاربردهای غیرموازی را ممکن سازد.

اتحاد اینترنت کوانتومی

هدف اتحاد QIA ساخت یک اینترنت کوانتومی است که کابردهای ارتباط کوانتومی بین هر دو نقطه از زمین را ممکن سازد.

Qombs

پروژه Qombs یک بستر شبیه ساز کوانتومی است که از اتم های فوق العاده سرد برای مهندسی شانه های فرکانسی لیزر آبشار کوانتومی است.

iqClock

پروژه iqClock هدف تسریع ساخت ساعت های نوری با استفاده از فناوری کوانتوم را دارد که فوق العاده دقیق و مقرون به صرفه باشند. این ساعت ها باعث بهبود توسعه فناوری و کاربرد های علمی میشود که برای جامعه مفید فایده خواهند بود.

macQsimal

هدف این پروژه توسعه حسگرهای کوانتومی است که مشاهدات فیزیکی را اندازه گیری کند. این پروژه در بخشهای متنوعی مانند رانندگی خودران و عکس برداری پزشکی کاربرد دارد.

ASTERIQS

این پروژه شامل ساخت حسگرهای دقیق ساخته شده از الماس میشود که مقادیری چون میدان مغناطیسی، میدان الکتریکی، دما یا فشار را اندازه گیری میکند.

OpenSuperQ

هدف این پروژه توانا ساختن شهروندان اروپایی برای استفاده از ماشین نهایی کوانتومی و یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر کوانتومی است.

AQTION

این پروژه یک کامپیوتر کوانتومی مقیاس پذیر را تحقق خواهد بخشید.

منابع:

[1] ec.europa.eu

[2] ec.europa.eu

گردآوری:

دکتر مهران فاضلی

ویرایش:

مهندس اشکان دیوبند

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن