خبر

ایجاد شبکه ای برای ارتباطات کوانتومی از راه دور

Building a Network for Long-Distance Quantum Communication

آزمایشگاه بروکهاون (Brookhaven) و دانشگاه استونی بروک (Stony Brook) در حال ساخت یک شبکه ی کوانتومی به منظور ایجاد اینترنت کوانتومی می باشند.

تیمی از دانشمندان در زمینه ی محاسبات و کامپیوتر، مهندسان و تکنسین های شبکه، همراه با فیزیکدانان از آزمایشگاه بروکهاون و دانشگاه استونی بروک امیدوارند که اولین اینترنت کوانتومی واقعی جهان را بسازند. برای این کار آنها باید نحوه ی ذخیره سازی و انتقال کیوبیت ها (بیت های کوانتومی) را برای مسافت های طولانی فراهم نمایند. اولین هدف آنها ارسال فوتون (ذره ی نور) بین ایستگاه ها از طریق فضای آزاد (هوا) می باشد. هدف بعدی آنها ارسال اطلاعات از طریق فیبرهای نوری برای مسافت های طولانی است.

ساختن اینترنت کوانتومی نه تنها انتقال سریع، ایمن و مطمئن را فراهم می کند، بلکه با ایجاد اتصال بین کامپیوترهای کوانتومی، ما را قادر به حل مسائل بسیار پیچیده و سخت می نماید.

دیمیتریوس کاتراماتوس (Dimitrios Katramatos) عضو تیم تحقیقاتی آزمایشگاه بروکهاون درباره این کار می گوید: شبکه آنها قابلیت به روزرسانی اتصالات (افزایش کاربر) را به راحتی فراهم می نماید که این می تواند در ایجاد اینترنت کوانتومی بسیار با ارزش باشد. همانطوری که می دانید اینترنت حال حاضر کلاسیکی است که از اتصال کاربران بسیار زیادی ایجاد شده است. در دنیای امروزی به راحتی هر کسی می تواند به اینترنت متصل شود و با سایر افراد و دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار کند. تسهیل در اتصال کاربران به یک شبکه بزرگ در واقع عامل ایجاد و موفقیت اینترنت امروزی است. از این رو ایجاد اینترنت کوانتومی مستلزم فراهم کردن امکان اتصال راحت کاربران به یکدیگر است.

دیمیتریوس کاتراماتوس می گوید که در این شبکه از حافظه های کوانتومی (حافظه های کوانتومی عناصر اصلی لازم برای ذخیره و بازیابی اطلاعات کوانتومی است. لازم به ذکر است که این حافظه های کوانتومی بر اساس اتم های روبیدیم (Rubidium) کار می کنند) که کارآیی بسیار خوبی در دمای اتاق دارند. در ضمن تکرارکننده های کوانتومی برای گسترس دامنه ی انتقال سیگنال (فوتون) استفاده می شوند.

 

منابع:

[1] news.stonybrook.edu

[2] bnl.gov

تاریخ انتشار خبر در منبع فوق:

5 آگوست 2019

گردآوری:

دکتر بهزاد اسلام پناه

ویرایش:

مهندس بابک احمدی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن