خبر

هانیول: بزودی قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی رونمایی خواهد شد

Honeywell says it will soon release the most powerful quantum computer yet

هانیول می گوید که قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی تجاری جهان را تا اواسط سال 2020 رونمایی می کند. این سازنده ی تجهیزات علمی و تجاری مستقر در ایالات متحده آمریکا می گوید این دستگاه مبتنی بر یون های به دام افتاده است که این فناوری متفاوت است با رویکردی که توسط بسیاری از توسعه دهندگان تجاری از جمله Google و IBM دنبال می شود. محققان هانیول جزئیات نسخه کوچکی از دستگاه را منتشر کرده اند که دارای “ظرفیت کوانتومی” 16 است و می گویند که این مقیاس باید تا 64 افزایش یابد.

نیاز اساسی برای محاسبات کوانتومی، مجموعه ای از بیت های کوانتومی (کیوبیت ها) می باشد که می توانند با تأثیر متقابل، سبب تشکیل گیت های منطقی کوانتومی شوند که در نتیجه اطلاعات کوانتومی را پردازش کنند. در اصل، کامپیوترهای کوانتومی می توانند کارهای محاسباتی خاصی را خیلی سریعتر از کامپیوترهای معمولی انجام دهند. از آنجایی که ایجاد و حفظ انسجام کیوبیت ها بسیار مشکل است، پیاده سازی کامپیوترهای کوانتومی در عمل چالشی بزرگ در عرصه ی علم و فناوری محسوب می شود.

برخی از متخصصان از مفهوم “ظرفیت کوانتومی” به عنوان معیار برتری در مورد یک کامپیوتر کوانتومی استفاده می کنند. IBM این معیار را بر اساس تعداد کیوبیت ها، میزان ارتباط بین کوبیت ها و زمان انسجام آنها (مدت عملکرد صحیح آنها) درنظر می گیرد. تاکنون IBM سامانه ای با ظرفیت کوانتومی 32 ایجاد کرده است؛ اما هانیول ادعا می کند که می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

اخیراً هانیول جزئیات یک کامپیوتر کوانتومی یونی به دام افتاده را منتشر کرده که قصد دارد امسال بصورت تجاری آن را رونمایی کند. یکی از زیرمجموعه های این شرکت با نام “راه حل های کوانتومی هانیول” ادعا کرده روش جدیدی برای ایجاد تله یونی ابداع کرده که به کیوبیت ها اجازه می دهد بطور قابل توجهی منسجم تر از سامانه های رقیب باشند. پژوهشگران می گویند سامانه ی آنها از یون های ytterbium-171 به عنوان کیوبیت ها و یون های باریم-138 برای خنک کننده سمپاتیک استفاده می کند.

منبع:

physicsworld.com

 تاریخ انتشار خبر در منبع فوق:

20 March 2020

گردآوری:

مهندس سیدسجاد حریه

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن